Notifications
Clear all

Телевизор Кристал - изкривявания "възглавница"

43 Posts
6 Users
0 Reactions
43.4 K Views
(@expertiza)
Posts: 17
Active Member
 

П. С. към горното:
- и още два важни момента:
Първи - пишеш, че си сменявал кинескопа - а отклонителната система? Тя също ли е сменена, т. е. била е анблок с новия кинескоп? Или новото кино беше без ОС и си му надянал старата? Това е важно, дай инфо за това;
Втори - играл ли си си с "бостерния" кондензатор - оня, който е успоредно на горния диод (BY228) от демпферния делител (ака "диоден модулатор") - слагал ли си там по-голяма стойност от тази, която си е по схема, за да разтягаш хор. размер (и да облекчаваш BU-то откъм голям пиков импулс за обратния ход)? Тоя кондер обикновено е 4,7 - 5,6 или 6,8 нано на 1400/2000 волта, може да се варира с него при смяна на откл. система, но с мяра все пак, като се добавят в паралел по четвърт-половин-едно нано, докато догодиш размера, но не бива да се прекалява! Тангенсовият кондер пък стои последователно на хор. отклонителна система във верига с РЛХ, има стойност от порядъка на 470-560-680 нано и служи за отстраняване на тангенсовите изкривявания. Варирайки с неговите стойности, може да се попрогони хор. размер, но пък "бяга" линейността на изображението по хоризонтал (това особено може да се види на изпитателна таблица).

 
Posted : 23.05.2017 17:17
eset2
(@eset2)
Posts: 111
Estimable Member
 

Провери елементите във веригата, която съм заградил, имай предвид, че C704 и C709 на мерене ще са ок. Базата на крайния BU508 с осцилоскоп(не, че е оттам, но не пречи), 10 крак на ТХО-то с мултицета виж колко волта идват. След като си сменил кинескопите отклонителните системи различни ли са? Ако не са остави тангенсовия кондензатор колкото е бил.

 
Posted : 24.05.2017 3:51
vladimirstanoev
(@vladimirstanoev)
Posts: 2253
Noble Member
 

Здравейте, отпоих BD139, образа нв се сви
Всичко във веригата на диодния модулатор е проверено.

Диодния модулатор се проверява като измериш поне 30-40 волта пост. напрежение в средната точка (или поне 200Vp-p редови импулси). Това напрежение захранва колектора на BD139 и ако е ниско (например при утечка на VD701, С709, С711 или L702) , образа остава разширен и корекциите не работят точно както в твоя случай. Напиши колко волта е +В(U2) и колко волта е това напрежение (с махнат BD139) в т.29 и (с махнат дросел L702) в т.30? icon_rolleyes.gif

Дроселите ги шунтирах временно, за да видя ще се промени ли нещо

Това е доста странен научен подход за проверка на окъсил дросел, при условие че имаш осцил

 
Posted : 24.05.2017 14:39
(@till_lindemann)
Posts: 14
Active Member
Topic starter
 

Здравейте, съжалявам че отговарям чак сега, но нямах много време и едва днес пак се занимавах с телевизора. Възглавницата е оправена. Проблема се оказа R719, който незнайно защо си беше понижил съпротивлението от 1k до около 90 ома, като шунтираше прехода база-емитер на BD139. След смяната му и осцилограмите се нормализираха и корекциите вече се регулират. Има обаче друг проблем, който си го имаше и преди проблема с възглавницата, и с моя кинескоп и с новия също, но просто не му обръщах голямо внимание. Картината и в горната и в долната си част е вдлъбната като дъга, отдолу по-малко и почти не се забелязва, но отгоре доста се набива на очи. Пак подчертавам, че по хоризонтала вече всичко с корекциите е наред. Става въпрос за това:

Естествено проверих вертикалното отклонение, всички електролити са сменени, отново с български, но чисто нови, без промяна, тримерите за настройка си работят, осцилограмите във всички точки около интегралната схема са точно такива, каквито са еталонните. Някакви идеи какво още да проверя? И с моя и с новия кинескоп проблема си остава.

Колкото до въпросите, които сте ми задали, на повечето от тях съм отговорил още в първия пост, но може би не сте обърнали внимание.
+B съм го нагласил в нормите, 140.00V с точност до втория знак след десетичната запетая icon_e_biggrin.gif Импулсното работи отлично.
Кинескопа с който смених моя е абсолютно същия тип и просто махнах моя и сложих новия. Отклонителната система си е неговата и не съм я пипал изобщо.
Обратноходовия кондензатор не съм го пипал, винаги съм избягвал да си "играя" с него, защото ако сложа прекалено малък може да си замине транзистора на ХО, ако е прекалено голям се намалява напрежението след ТХО, отоплението също и оттам по-малък живот на кинескопа и т.н. Ако се налагат някакви корекции по размера на изображението предпочитам да сменям тангенсовия кондензатор и линеализиращите бобини.

Отново благодаря на всички icon_e_smile.gif

 
Posted : 30.05.2017 3:34
(@expertiza)
Posts: 17
Active Member
 

Hi, поздрави, че си се справил с коректора! Относно това изкривяване, във вертикала-а-а... При самосходимите кинескопи (какъвто е твоят) не би трябвало да го има, ама... факт. Значи, можеш ли да постнеш тука тоя фрагмент от схемата, дето съдържа вертикалното отклонение (крайното стъпало, де, барабар с вертикалната отклонителна бобина, пък ще анализираме? Всъщност, я кажи фиксирана ли е твърдо ОС върху шийката на кинескопа, или допуска аксиално местене?

 
Posted : 30.05.2017 17:23
(@expertiza)
Posts: 17
Active Member
 

Пропуснах още нещо, което би могъл да провериш и да дадеш инфо - евентуална регулировка с тримерите за вертикален размер и вертикална линейност влияе ли на това изкривяване в някаква степен? То, най-добре би било на изпитателна таблица да го погледнеш, ама дали разполагаш с генератор...

 
Posted : 30.05.2017 17:30
(@till_lindemann)
Posts: 14
Active Member
Topic starter
 

Здравей, ето го фрагмента с вертикалното отклонение, копирах и еталонните осцилограми, но във всички точки имам перфектен сигнал, мерих ги с осцилоскопа:

Ето я и цялата схема на телевизора: http://kn34pc.com/sch/sch_tv/sch_tv_cristal_new.pdf

Тримерите за настройка работят, регулират вертикалния размер, линейността, честотата на кадрите, но не влияят на изкривяването, само се премества нагоре-надолу, но си остава. Генератор нямам, но имах някъде диск със записани изпитателни таблици, мога да го пусна през DVD-то, отдавна си го мислех, Кристала има скарт букса. Сега го настройвам като дам цифровата телевизия на пауза и гледам картината, но с таблица си е по-лесно. ОС е закрепена за шийката с една метална скоба с болт като за гумените маркучи icon_e_biggrin.gif и може да се мести, но не ми се искаше засега да я пипам, още повече че и на стария и на новия кинескоп я има тази "дъга", явно в шасито е проблема. За съжаление обаче освен TDA1670 и елементите около нея, не виждам какво друго мога да проверя.
Иначе цветовете, яркостта и контраста са супер, остава единствено този проблем, та ако стане телевизора скоро, ще черпя и то не виртуално icon_e_biggrin.gif И без това му обърнах повече внимание, отколкото във Ворошилов, когато са го правили. Но мисля че си заслужава.
Поздрави.

 
Posted : 30.05.2017 18:54
(@expertiza)
Posts: 17
Active Member
 

Благодаря. Хмм-м... Що не погледнеш на отклонителната система дали нямаш една индуктивност (на самата ОС монтирана, отгоре, евентуално в положение хоризонтално), и да е във верига с ВОБ? Иначе... почвам да си мисля за характеристики на полупроводникови прибори, които не са "като що требе"... Виж контролно диодите в схемата - те са три май - виж дали отговарят именно на тези, каквито са по схема, ако имаш съответните - смени ги профилактично, виж омовите ерове с малки стойности, да не са променили... Да не е пък "предизвикан дефект" с някой диод заместен навремето при предишен ремонт с не какъвто трябва? Пък да видим дали колегите от форума няма да обадят и те някое мнение.
Местенето на ОС по аксиала не е проблем, щом е предвидена такава опция и има скоба - и това трябва да се опита, но нека не бързаме с него.

 
Posted : 30.05.2017 19:25
(@expertiza)
Posts: 17
Active Member
 

Все повече започвам да се скланям към пробата с местене на ОС. Тоя тип изкривявания за 110 градусови кинескопи се неутрализират още в завода, N-S корекцията се постига чрез пространствено конфигуриране на магнитното поле, създавано от ВОБ (т. е. чрез "засукване" на намотките и пространствено) при производството. Изключенията са много редки - например, такъв кинескоп има при "София-83"но там и киното е по-особено (56см в диагонал, 90 градусов май), и ОС съответно е по - особена, и за корекция на вертикалната "възглавница" е предвидена схема със специален трансформатор - "трансдуктор"... Но нека почакаме и за алтернативни мнения - повече глави мислят повече, пък и опита учи.

 
Posted : 30.05.2017 21:24
(@till_lindemann)
Posts: 14
Active Member
Topic starter
 

Ясно, благодаря за информацията и отделеното време icon_e_smile.gif Винаги отклонителната система ми се е струвала сложна за настройка и не ми се е искало да я пипам без причина. Магнитите съм ги въртял обаче, но освен че постигнах малко по-добър фокус, друго не се промени. Може и да опитам с местенето на ОС малко по-назад по шийката, но не знам дали проблема е точно в положението й или по-скоро във формата на самата бобина. Честно казано нямам спомен дали телевизора е бил така преди години, когато си работеше, но не ми се вярва да го пуснат да излезе така от завода. Още повече, че щом и на двата ми кинескопа има такъв дефект вече става съмнително да е от дефект в ОС или деформиране на отклонителните бобини...

 
Posted : 30.05.2017 22:55
vladimirstanoev
(@vladimirstanoev)
Posts: 2253
Noble Member
 

По принцип телевизора няма схема за корекции NS.
Качи една снимка на квадратчета, за да се вижда ясно какъв е ефекта?
Картинката, която си нарисувал не ми прилича на повреда и може да се окаже, че търсим под вола теле.
Върна ли си оригиналната стойност на С705? icon_rolleyes.gif

 
Posted : 31.05.2017 0:51
(@till_lindemann)
Posts: 14
Active Member
Topic starter
 

Повреда си е отвсякъде.. Не ми се вярва да го пуснат в продажба, ако картината е така подгъната надолу. Най-малкото като гледаш телевизия е дразнещо, а какво остава като се пуснат квадратчетата.. Доста кьорави трябва да са били настройчиците, или нормата ги е гонела яко icon_e_biggrin.gif Утре ще се опитам да пусна една таблица и да снимам екрана, само да намеря DVD-то че не знам къде съм го затрил.

Ей, ама сте го заяли тоя C705 icon_e_biggrin.gif Пробвал съм и с оригиналния, проблема е същия. Не мога да си върна оригиналната стойност, защото с новото ТХО по хоризонтала така се разтяга изображението, че даже субтитрите ми се отрязват с по една буква в началото и края. По 4-5см от всяка страна го разпъва..

Ето една снимка, за съжаление с лошо качество и не на таблица, но ясно се вижда че изображението не е право по хоризонтала от край до край, а в средата е като дъга надолу. Нарочно съм намалил размера по вертикала, за да се вижда по-ясно. Някой да не си помисли, че говоря за естествената кривина на кинескопа icon_e_biggrin.gif Това ми е пределно ясно, че не е дефект, просто самата горна (а и долната) част на изображението е вдлъбната навътре.

 
Posted : 31.05.2017 1:36
vladimirstanoev
(@vladimirstanoev)
Posts: 2253
Noble Member
 

Повреда си е отвсякъде.. просто самата горна (а и долната) част на изображението е вдлъбната навътре.

От тази снимка не се вижда повреда NS, за която говориш. Даже долната част не е вдлъбната, а е изпъкнала надолу, което се дължи на лошата снимка щрапосана отгоре, вместо по средата:
Ако щрапосаш една снимка на квадратчета (по средата) ще се убедиш, че търсиш под вола теле [icon_e_wink.gif

Не мога да си върна оригиналната стойност, защото с новото ТХО по хоризонтала така се разтяга изображението, че даже субтитрите ми се отрязват

Според мен имаш друг проблем в ХО, който шъ требе да се открие. За четвърти път питам, а не казваш колко волта е напрежението в средната точка на диодния модулатор? Осцилограмата синхронизирана ли е вече и колко Vp-p стана след смяната на R719? icon_rolleyes.gif

 
Posted : 31.05.2017 3:24
eset2
(@eset2)
Posts: 111
Estimable Member
 

Вертикалния размер нали може да се регулира, защо не пробваш да го увеличиш? ОС не я мърдай, нищо няма да подобриш! Що ли си мисля, че като увеличиш размера и ШЪ стане. [icon_lol.gif

 
Posted : 31.05.2017 4:56
tvservice
(@tvservice)
Posts: 183
Estimable Member
 

а аз си мисля че с увеличение на +B и регулиране на хор. размер ще реши проблема....

 
Posted : 31.05.2017 16:51
Page 2 / 3
Share: